а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оџачар

мн. оџачари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што чисти, што одржува оџаци.
Англиски: chimney sweep Турски: ocakçı
Примери:
Оџачарот се качи на покривот за да го исчисти оџакот.
Изведенки
оџачар прид.
оџачарски
FlexiMac
 менување на македонски глаголи