а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оѕве

(се) оѕват; оѕви, оѕвете; оѕвав, оѕваа; оѕвал: оѕвев, оѕвеа; оѕвел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25234
Одговори на обраќање.
Англиски: respond
Примери:
Тој викна и некој се оѕва од овоштарникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК