а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оѕвери

(се) оѕверат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане како ѕвер, подиви.
Англиски: go wild Албански: egërsoj
Примери:
Се оѕвери, стана голем злобник.
2. Погледне втренчено, нападно, исплашено, вознемирено.
Англиски: gawp Албански: shikon frikshëm
Примери:
Што си се оѕверил така како првпат да го гледаш.
Кога виде што се случи, се оѕвери, не можеше збор да каже.
Изведенки
оѕверува несв.
(се) оѕверуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи