а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ошути

ошутат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи рогато животно да изгуби рог, рогови.
Албански: bëj pa brina
Примери:
Ја ошутил козата.
2. Остане без рог, рогови, стане шут.
Албански: pa brina
Употреба: Разговорно
Примери:
шута коза
3. Открши дел од нешто.
Англиски: break Албански: thyej
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го ошутил стомнето.
4. Стане будалест, се мрдне од умот.
Албански: torollak
Употреба: Преносно значење
Примери:
шут човек
5. Земе некому нешто (обично пари) со измама, со кражба.
Англиски: rob Албански: grabit, mashtroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цел паричник му ошутиле сосе документите.
6. Премногу се истриже.
Албански: qethet shumë
Примери:
Ама те ошутиле.
7. (се ошути) се збудали
Албански: torollak
Примери:
Се ошути човекот.
8. (се ошути) Се потстриже повеќе од вообичаеното.
Албански: qeth më tepër
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Што си се ошутила вака?
Изведенки
1. ошутува несв.
(се) ошутуваат
2. ошутување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи