а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ошумоглави

ошумоглават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да не биде сосема при свест (со удар, со опивање).
Англиски: dizzy Албански: trullos
Примери:
Тој се ошумоглави и падна на креветот.
2. (се ошумоглави) Се изгуби, се доведе во состојба на заматена свест.
Англиски: dizzy Албански: trullos
Примери:
Ударот од стапот ме ошумоглави.
Претераното веселење може да го ошумоглави човека.
Изведенки
1. ошумоглавува несв.
(се) ошумоглавуваат
2. ошумоглавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи