а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ошугави

ошугават
Вид збор: Глагол, свршен
Фати шуга, се зарази од шуга.
Употреба: Медицина
Примери:
Кожата му ошугави.
Изведенки
1. ошугавува несв.
ошугавуваат
2. ошугавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи