а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оштури

оштурат
Вид збор: Глагол, свршен
опусти, запусти
Англиски: devastate
Изведенки
1. оштурува несв.
оштуруваат
2. оштурување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи