а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оштетен

оштетениот
Вид збор: Придавка
Што претрпел штета, на кого му е нанесена штета.
Англиски: damaged
Примери:
Оштетена страна.
Зградата беше многу оштетена.
Изведенки
оштетеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи