а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очука

очукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со чукање издвои, оддели плод од жито и некои видови плодови во мешунка.
Албански: çukat, shkund
Примери:
Го очукавме гравот.
2. Со чукање истресе плодови од дрво.
Албански: çukat, shkund
Примери:
Го очукав оревот.
3. Оштети со врнежи од град.
Примери:
Градот ги очука лозјата.
Изведенки
1. очукува несв.
очукуваат
2. очукување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи