а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очуди

очудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика чудење кај некого.
Англиски: astonish Албански: habis, çudis
Примери:
Со тоа што му го кажа многу го очуди.
2. (се очуди) Се зачуди.
Англиски: astonish Албански: çuditem, habitem
Примери:
Тој многу се очуди за таа работа.
Изведенки
1. очудува несв.
(се) очудуваат
2. очудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи