а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очикли

очиклат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отвори очи (широко).
Албански: hap sytë
Примери:
Ги очикли очите.
2. (се очикли) Си ги отвори широко очите.
Албански: hap sytë
3. (се очикли) Се извешти, стане снаодлив.
Албански: hap sytë
Употреба: Преносно значење
Изведенки
очиклува несв.
(се) очиклуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи