а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очиклен

очиклениот
Вид збор: Придавка
вешт, снаодлив
Англиски: cunning
Примери:
Детето беше бистро, очиклено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи