а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очен

Види и: око (ср.)
очниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на око.
Албански: i syrit
Употреба: Анатомија
Примери:
очен нерв, очни капаци
очен притисок, очна болест
2. Што е за очи, за лекување на очи.
Албански: syri
Употреба: Медицина
Примери:
очен лекар, очна клиника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи