а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очекува

очекуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Чека некого или нешто.
Англиски: expect Албански: pret
Примери:
Сите го очекуваа него, а дојде таа.
2. Смета, се надева на нешто.
Англиски: hope Албански: konsideron
Примери:
Ние очекуваме од него да стане добар работник.
Тоа не го очекував од тебе.
Изведенки
очекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи