а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очекори

очекорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи чекор.
Англиски: step Албански: bëj hap
Примери:
Не може ни да очекори.
2. Стапи со чекор преку нешто, пречекори.
Англиски: step over Албански: tejkaloj
Примери:
Го очекорија сите по ред.
3. опчекори
Албански: bëj hap
Изведенки
1. очекорува несв.
очекоруваат
2. очекорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи