а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очевидец

мн. очевидци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што видел лично некоја случка, настан и сл.
Англиски: witness
Употреба: Правда
Примери:
Тој беше очевидец на сообраќајната несреќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи