а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очевиден

очевидниот
Вид збор: Придавка
очигледен
Англиски: obvious
Изведенки
1. очевидно прил.
Пример: Жената очевидно сакаше да зборува.
2. очевидност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи