а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очај

мн. очаи
Вид збор: Именка, машки род
Состојба на крајна опаднатост на духот, крајна безнадежност.
Англиски: despair
Примери:
Тоа го направи во очај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи