а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очајник

мн. очајници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што очајува, што се очајува.
Примери:
Љубовниците пишуваат љубовни писма, а очајниците -
очајни! Борци ли сте вие или очајници?
Изведенки
1. очајница ж.
. мн. очајници
2. очајнички прид.
очајничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи