а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очапи

очапат
Вид збор: Глагол, свршен
Отвори широко.
Англиски: wide open
Употреба: Разговорно
Примери:
Очапена врата.
Изведенки
1. очапува несв.
очапуваат
2. очапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи