а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очаен

очајни
Вид збор: Придавка
1. Паднат во очај.
Англиски: desperate
Примери:
Останаа сами, очаени кога ги напушти синот.
очајни домаќинки
2. Што предизвикува очај; многу лош.
Англиски: bad
Примери:
очајно време, очајна приредба
очајна програма, очајни резултати
Изведенки
1. очајно прил.
Пример: Оди зад мене и очајно ми вели.
2. очаеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи