а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очавчи

очавчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ја отвори устата широко.
Албански: hap gojën
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги очавчи децата од cмеење.
2. (се очавчи) Остане со широко отворена уста.
Албански: mbetet gojë hapur
Примери:
Не го смеј, се очавчи детето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи