а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оцрт

мн. оцрти
Вид збор: Именка, машки род
Надворешен изглед; опис во главните црти, во суштествените одлики.
Англиски: feature
Примери:
Иако ја познавав долго, не би можел ниту оцртот да и го нацртам.
Ќе дадеме краток оцрт на нашиот народен живот.
Психолошки оцрт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи