а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оцрни

оцрнат; оцрни, оцрнете; оцрнев, оцрнеа; оцрнел; (го) оцрнив, (го) оцрнија; (го) оцрнил; оцрнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21223
1. Направи црн, обои со црна боја, поцрни.
Англиски: blacken Албански: bëj zi
Примери:
Ми ги оцрни рацете.
2. Стане црн.
Англиски: tan Албански: nxij
Примери:
Оцрнев на сонцето.
3. посрами, усрами
Англиски: shame Албански: nxij, turpëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ти ми го оцрни образот.
Ме оцрни пред луѓето.
Изведенки
1. оцрнува несв.
оцрнуваат
2. оцрнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК