а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оцет

(едн.) оцетот
Вид збор: Именка, машки род
Кисела течност со остар мирис што служи за зачинување или за конзервирање на храна.
Англиски: vinegar Албански: uthull
Употреба: Гастрономија
Примери:
Оцетот им ја разблажува лутината на пиперките.
Алкохолен оцет.
Вински оцет.
Јаболков оцет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи