а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оценка

мн. оценки
Вид збор: Именка, женски род
1. оцена
Англиски: evaluation Албански: notë, vlerësim
2. Белешка за успехот на ученик или студент.
Англиски: grade Албански: notë
Употреба: Образование
Примери:
Тој нема слаби оценки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи