а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оцеди

оцедат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Цеди до крај, процеди.
Англиски: filter Албански: kulloj, filtroj
Примери:
Ја оцедив водата.
2. (се оцеди) Со цедење истече, се исцеди до крај.
Англиски: filter Албански: filtroj, kulloj
Примери:
Водата се оцеди во подолните слоеви на земјата.
Изведенки
1. оцедува несв.
(се) оцедуваат
2. оцедување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи