а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оцапа

оцапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка нешто (на пример со кал).
Англиски: stain Албански: ndyej, njolloj
Примери:
Ги оцапа босите нозе.
2. Лошо направи нешто, расипе, погреши.
Англиски: mess up Албански: gaboj, prish
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тука си ја оцапал, не ти требало со нив да се караш.
3. (се оцапа) се извалка
Англиски: stain Албански: njollos, përlyej
Примери:
Целиот се оцапа.
Изведенки
оцапува несв.
(се) оцапуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи