а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

охрабрувачки

Вид збор: Прилог
охрабрувачки
Англиски: encouragingly
Примери:
Утрото надвор беше охрабрувачки свежо.
Охрабрувачки рече некоја жена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи