а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

охрабри

охрабрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поттикне некого на храброст, побуди, даде, влее храброст; даде поддршка, поткрепа да истрае во нешто.
Англиски: encourage Албански: inkurajoj, trimëroj
2. (се охрабри) Стане похрабар, порешителен.
Англиски: encourage Албански: inkurajohem, trimërohem
Изведенки
1. охрабрува несв.
(се) охрабруваат
2. охрабрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи