а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офталмологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Медицинска наука што се занимава со окото и очните болести.
Англиски: ophthalmology
Употреба: Медицина
Примери:
Одделение за офталмологија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи