а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офсајд

мн. офсајди
Вид збор: Именка, машки род
Недозволена положба на играч во фудбал, хокеј и др. кога очекува топка, а нема пред себе ниеден противнички играч освен голманот.
Англиски: offside
Употреба: Спорт
Примери:
Напаѓачкиот играч беше во офсајд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи