а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оформи

оформат; оформил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8947
1. Обликува, вообличи, даде на нешто готова, конечна форма, формира.
Англиски: shape Албански: formoj, krijoj
Примери:
Уметникот го оформи лицето на скулптурата.
2. Доведе нешто во завршен, целосен вид сообразно со потребите или барањата.
Англиски: build Албански: ndërtoj, formoj
Примери:
Оформи комисија.
Оформи образование.
Оформи документи.
3. состави
Англиски: put together Албански: bashkoj
Примери:
Таа ќе оформи нова група.
Изведенки
1. оформува несв.
оформуваат
2. оформување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК