а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офол

Вид збор: Придавка
горд, арогантен
Англиски: proud, arrogant
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. офоло прил.
горделиво
2. офолито прил.
Пример: Си сркна од кафето што тој час му го донесоа момците и офолито, со потсмев во гласот, му рече.