а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офне

офнат
Вид збор: Глагол, свршен
Воздивне болно, викне.
Англиски: sigh, moan, lament Турски: oflamak
Примери:
Тој офна силно.
Изведенки
1. офнува несв.
офнуваат
2. офнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи