а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

официјализира

официјализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави нешто да стане официјално, службено.
Англиски: officialize
Примери:
Двете страни ги официјализираа односите.
Изведенки
официјализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи