а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

официјален

официјална
Вид збор: Придавка
1. Службен, што доаѓа (соопштен, донесен итн.) од службена, надлежна страна; службено овластен.
Англиски: officially
Употреба: Дипломатија
Примери:
Официјални кругови.
Официјални лица.
Официјални информации.
Официјална посета.
2. Што има службен облик, официјализиран.
Англиски: formally
Употреба: Преносно значење
Примери:
Официјален тон.
Официјален почеток.
Тој е премногу официјален.
Изведенки
1. официјално прил.
Пример: Беше облечен официјално.
2. официјалност ж.
формалност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи