а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

официозен

официозниот
Вид збор: Придавка
Полуслужбен, полузваничен.
Примери:
Имаме две официозни средби.
Изведенки
1. официозно прил.
На полуофицијален начин, полуслужбено.
Пример: Беше примен официозно.
2. официозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи