а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офицер

мн. офицери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1414
Старешина во војска; носител на кој било чин од потпоручник до генерал.
Англиски: officer
Употреба: Воен термин
Примери:
До името на секој загинат борец, офицер или подофицер, стоеше крст.
активен офицер
резервен офицер
Изведенки
офицерче ср.
мн. офицерчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК