а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офицерство

(едн.) офицерството
Вид збор: Именка, среден род
1. Занимање, служба на офицер.
Албански: oficeri
Употреба: Воен термин
Примери:
Него го привлекува офицерството.
2. Сите офицери заедно.
Албански: oficeri
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи