а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офицерка

мн. офицерки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53951
1. Жена офицер; старешина во војска.
Англиски: officer Албански: oficere
Употреба: Воен термин
2. Жена, сопруга на офицер.
Албански: gruaja e oficirit
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК