а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офајди

офајдат
Вид збор: Глагол, свршен
Стекне печалба или корист.
Англиски: profit
Употреба: Разговорно
Примери:
Не дека тие нешто се офајдија повеќе од нас.
Изведенки
офајдува несв.
офајдуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи