а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офанзивен

офанзивниот
Вид збор: Придавка
Што се однеcува на офанзива, што е во офанзива.
Англиски: offensive
Употреба: Воен термин
Примери:
Офанзивен план.
Офанзивно оружје.
Офанзивна политика.
Изведенки
офанзивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи