а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

офанзива

мн. офанзиви
Вид збор: Именка, женски род
1. Напад на поголеми воени единици заради постигнување стратегиски цели.
Англиски: offensive Албански: ofensivë, sulm
Употреба: Воен термин
Примери:
Војската се подготви за офанзива.
Прва офанзива.
2. подем, напредување
Англиски: offensive Албански: ofensivë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дијалектичкиот материјализам беше во офанзива во текот на триесетите години од минатиот век.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи