а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отштети

отштетат
Вид збор: Глагол, свршен
Надомести штета, плати отштета.
Англиски: compensate Албански: konpensoj
Употреба: Економија
Примери:
Државата ги отштети сопствениците на национализираните имоти.
Изведенки
1. отштетува несв.
отштетуваат
2. отштетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи