а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отшрафи

отшрафат
Вид збор: Глагол, свршен
Одврти шраф или нешто што е на навој.
Англиски: dismantle
Примери:
Ги отшрафив сите шрафови.
Отшрафи бомба.
Изведенки
1. отшрафува несв.
отшрафуваат
2. отшрафување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи