а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отшие

отшијат
Вид збор: Глагол, свршен
Со парање, кинење на конецот оддели тоа што било сошиено.
Примери:
Го отшив работ од палтото.
Изведенки
1. отшива несв.
отшиваат
2. отшивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи