а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отшепоти

отшепотат
Вид збор: Глагол, свршен
Каже, рече нешто со шепот.
Англиски: whisper
Примери:
Тој отшепоти една молитва.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи