а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отшелништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Начин на живеење кај одделни членови на христијанската православна заедница; одрекување од животот и брачната заедница во име на Христос.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Отшелништвото е карактеристична особина на житејните јунаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи