а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отчовечи

отчовечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого нечовек, нечовечен.
Англиски: dehumanize Албански: çnjerëzoj
Примери:
Тешкиот живот ги отчовечи.
2. (се отчовечи) Стане нечовек.
Англиски: dehumanize Албански: çnjerëzohet
Примери:
Гледам како се отчовечиле.
Изведенки
1. отчовечува несв.
(се) отчовечуваат
2. отчовечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи